Temperatura barwowa

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jaki wpływ na nasze funkcjonowanie ma barwa światła. Dobrze czujemy się o zachodzie słońca, w otoczeniu blasku świec – lekki półmrok działa na nas relaksacyjnie. Jasne, dzienne czy sztuczne światło pobudza nas do działania, wspomaga koncentrację i przyspiesza reakcje. Te zależności wykorzystują producenci oświetlania wprowadzając do swojego portfolio oświetlenie o różnej barwie, czyli temperaturze barwowej.

Wskaźnikiem, który określa temperaturę barwową są stopnie Kelwina (K) – zachód Słońca ma temperaturą barwową ok. 2000 K i jest to barwa ciepła, natomiast czyste błękitne niebo to 10 000 K i barwa zimna.

W przypadku oświetlenia LED instalowanego w szkołach światło ma barwę jasną, chłodną o temperaturze około 6 500 kelwinów, by wspomagać koncentrację i motywować do nauki i efektywniejszej pracy.

Ważny jest także aspekt jakości samych diod używanych do produkcji oświetlenia LED. Te najlepsze od renomowanych producentów, jakim jest Philips, pokryte są równą warstwą luminoforu, dzięki czemu lampy świecą równomiernie na całej swojej powierzchni, a ich żywotność jest maksymalnie długa. Ma to znaczenie przy wielkopowierzchniowych sklepach, fabrykach, zakładach produkcyjnych, gdzie czas eksploatacji jest wydłużony, a generowane koszty w zakresie zużycia energii ogromne. Wprowadzenie energooszczędnych systemów oświetleniowych LED gwarantuje ich obniżenie.