Bezpieczeństwo fotobiologiczne

O tym, żeby chronić się przed słońcem wiedzą wszyscy. A czy wiemy jak rozpoznać bezpieczne oświetlenie?

 

Wszyscy kochamy Słońce. W pochmurne dni marzymy o ciepłych promieniach, które mają dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie – promieniowane ultrafioletowe (UV) przyczynia się do produkcji wit. D3 w naszych organizmach, tak istotnej dla utrzymania zdrowych kości i zębów, a także prawidłowego funkcjonowania mięśni. Wiemy o tym, że długie przebywanie na Słońcu, może powodować poparzenie skóry, które w najbardziej pesymistycznym scenariuszu, może prowadzić do poważnych chorób nowotworowych, a także uszkodzenia oka. Wiemy też jak zapobiegać negatywnym skutkom nadmiernej ekspozycji na Słońce.

A czy wiemy czym jest dobre światło? Jak rozpoznać, czy zastosowane w szkole naszych dzieci i w miejscu naszej pracy lampy i oprawy są bezpieczne?

Zacznijmy od norm. Markowe oświetlenie LED powinno być zgodne z normą IEC 62471, która określa bezpieczeństwo fotobiologiczne opraw. Oprawy marki Philips spełniają ten warunek. Dzięki temu możemy uniknąć wielu zagrożeń, jakie niosą ze sobą lampy niespełniające norm bezpieczeństwa fotobiologicznego, takich jak:

– Zagrożenie oka i skóry promieniowaniem aktynicznym UV

– Zagrożenie oka promieniowaniem UV-A

– Zagrożenie oka światłem niebieskim

– Zagrożenie oka podczerwienią (IR)

– Zagrożenie termiczne skóry

– Zagrożenie termiczne siatkówki

Szukajmy oznaczeń na oprawach, które potwierdzają spełnienie norm i zaufajmy producentom takim jak Philips, który w swoich certyfikowanych laboratoriach przeprowadza wiele testów, które mają dać 100% potwierdzenie bezpieczeństwa opraw.